Vysokohorskú turistiku si v zime užijete rovnako ako v lete. Aj keď ste začiatočníci. Stačí si dôkladne naplánovať cestu, zbalíte a oblečiete si všetko, čo treba a nezabudnete dodržiavať základné pravidlá, ktoré ochránia vaše zdravie aj prírodu okolo.
Prejdite si základné pravidlá pre začiatočníkov a budete mať istotu, že výšľap v zime zvládnete u nás aj v zahraničí.
Príprava na riešenie zložitejších situácií vašej výpravy sa začína už doma. pripravte si preto všetky dostupné informácie. Pozrite si celkový výškový profil, dĺžku trasy a možnosti, kde sa dá zastaviť a odpočinúť si. Ak so zimnou turistikou začínate, naplánujte si polovičnú trasu, ako by ste zvládli v lete.
Pomôžu vám:
Aby ste nič nepodcenili, naplánujte trasu tak, aby ju zvládol aj najslabší článok výpravy. Hlavne ak s vami vyrážajú deti alebo psi. Potrebujú pauzu aspoň každú hodinu a dostatok energie aj tekutín.
Ak vyrážate do zahraničia, myslite na to, že na južných svahoch sa spoľahlivo drží sneh vo výškach od 2 500 metrov a na severných už od 2 000 metrov, aj keď v nižších polohách už nie je po ňom ani stopa. A s každými sto vystúpenými metrami klesá teplota približne o 0,6 – 1 °C. To ale neplatí, keď sa počasie náhle zmení. Pozor dávajte hlavne na to:
Na zistenie týchto informácií odporúčame mobilnú aplikáciu SnowSafe, ktorá vám dokonca zmeria sklon kopca a funguje na väčšine územia Álp, Vysokých Tatier, Jeseníkov alebo Krkonôš. Umožní vám nahliadnuť aj do stiahnutých informácií offline. Takže na kopci nemusíte loviť signál.
Aktuálne informácie nájdete aj na oficiálnych stránkach každých hôr a veľhôr. Ak sa na plánovanie takejto trasy necítite a nemáte žiadne skúsenosti s počasím na horách, nechajte si poradiť od skúseného horského vodcu.
Horská turistika je vytrvalostný šport a jeho náročnosť sa v zime ešte znásobuje. Pri dobrej fyzickej kondícii sa sem-tam zadýchate, ale väčšinu času sa sústredíte na šmykľavosť terénu a okolitú prírodu. Ak sa ale normálne príliš nehýbete, nastavte si realistické tempo a radšej si vymyslite aj druhý (kratší) okruh, ktorý vás zachráni, keď neodhadnete svoje schopnosti a limity.
Majte so sebou vždy lekárničku. Vystačíte si s jej vybavením ako v aute. Samozrejmosťou je aj znalosť prvej pomoci. Ak ste žiadny kurz neabsolvovali, nainštalujte si pred výpravou aplikáciu Červeného kríža na poskytnutie prvej pomoci.
Do hôr patrí len športová a turistická výbava. Na seba si vezmite niekoľko vrstiev oblečenia, ktoré je vzdušné a hreje. Aby ste sa pri námahe úplne nespotili, odporúčame termoprádlo z merina, nasiakavú vrstvu (napríklad bavlnené tričko), funkčnú mikinu a zimnú bundu so záterom aspoň 5 000 mm. Na merino spodky si vezmite zateplené outdoor nohavice. Do batohu si pribaľte náhradné termoprádlo aj nasiakavé tričko. A ak si nie ste istí počasím, tak aj mikinu. Nutnosťou sú aj náhradné ponožky.
Do turistického batohu s pevnou chrbtovou časťou si zabaľte aj:
Ak vyrážate na freeride, nezabudnite si so sebou aj lavínový vyhľadávač, lopatu, sondu a batoh s airbagom.
Istý krok a suché nohy zaručia v zime členkové trekové topánky. Vyberajte si ľahké modely s protišmykovou podrážkou. Na zimu ich pripravte vrstvou impregnácie a pre všetky prípady si zabaľte aj spomínané návleky.
Ako si vyberiete nielen robustné topánky na trek a výšľapy, nájdete v našom článku na blogu. >>
Na túry vyrážajte najmenej po troch. Keby sa jeden z vás nedajbože zranil, druhý s ním môže zostať a tretí vyrazí pre pomoc. Najvhodnejšie sú malé skupiny 3 až 8 ľudí. V tomto počte si ľahko zladíte tempo a zvládnete si navzájom pomáhať. Pamätajte ale na to, že skupiny by mala zostať vždy pohromade. Preto prispôsobte tempo najslabšiemu členovi výpravy.
Na Slovensku je viac ako 2 500 turistických trás. Preto netreba (obzvlášť v zime) uhýbať z ciest alebo si plánovať výšľap mimo ne. V závejoch sa nevyplatí ani hľadať skratky. Zbytočne pri tom riskujete, že sa stratíte, alebo spadnete zo skaly.
Ak náhodou zídete z označenej trasy, nevymýšľajte novú trasu ani podľa GPS lokátora, ale radšej sa otočte a vráťte.
Dávať pozor na každý krok a byť stále v strehu. To sa vyplatí na túre v horách a obzvlášť v zime. Preto radšej vyrazte hneď ráno a nasaďte striedme tempo. Keby ste to prehnali, hrozí, že sa unavíte a kvôli horšej koncentrácii sa môžete aj zraniť.
Prečítajte, ako zvládnete aj viacdňový trek na horách vďaka útulniam. >>
Náročné túry v zime si vyžadujú pravidelné prestávky na odpočinok, keď si dáte občerstvenie a napijete sa- Navyše vám umožnia spomaliť a zamerať sa na prírode alebo ostatných členov výpravy. Na obed odporúčame pribaliť teplé jedlo do termosky, na menších pravidelných zastávkach zaženiete hlad energetickými tyčinkami, orechmi, sušeným ovocím alebo sušienkami. Smäd najlepšie zaženiete izotonickými nápojmi. Doplníme tak zároveň aj vypotené minerály.
Aby vás príroda mohla očariť aj v budúcom roku, starajte sa o ňu na každom výšľape. Nenechávajte v horách žiadne odpadky, nebuďte hluční a choďte len po vyznačených trasách. Keď stretnete voľne žijúce alebo pasúce sa zvieratá, obíďte ich pomalým krokom veľkým oblúkom.
Rešpektujte tiež výstražné tabule
a nevstupujte tam, kde je to zakázané. Ohrozíte tým napríklad výskyt vzácnej rastliny a tiež vám hrozí úraz. Tabule nepoškodzujte, ani nepremiestňujte. Závisia na nich aj životy ďalších ľudí, ktorí idú za vami.
Rešpektujte silu hôr aj vaše telo. Keď vám dá v tretine túry signál, že už máte dosť, radšej sa otočte a vráťte.
Na našom blogu sa dozviete:
Aké základné pravidlá dodržiavať pri jazde mimo zjazdovky
Zdroj fotografií: Depositphotos, Flaticon, HUSKY