Ako si vybrať topánky | HUSKY | e-shop výrobcu

Ako si vybrať topánky

Ako si vybrať topánky
18. 2. 2022

Treking a ďalšie spôsoby turistiky sú krásna, slobodná a jednoduchá aktivita, ktorá vytrénuje telo a vyčistí myseľ. Teda iba v prípade, keď vás netlačia topánky a nebolia z nich nohy. Výber správnej obuvi netreba podceňovať, preto si ukážeme, aké typy obuvi máme, do akých kategórií ich delíme, ako k výberu obuvi pristupovať a na čo si dať pri nákupe pozor.

Čím začať?

Výber správnej obuvi by sme nemali brať na ľahkú váhu. Ak zvolíte ťažšiu topánku do ľahkého letného terénu, môžete to odniesť nejakými pľuzgiermi kvôli vysokej teplote vo vnútri topánky. S ľahkými topánkami vysoko v horách si zase koledujete o výron v členku. Preto pri výbere obuvi dbajte na to, aby zvolený druh, veľkosť a šírka topánky presne zodpovedali vašim potrebám.

Výberom kvalitnej outdoor topánky investujete do budúcnosti. Pri správnej starostlivosti môžu s vami topánky do hôr prežiť dlhé roky aj mnohé dobrodružstvá. Zároveň ale dôrazne neodporúčame nostalgicky nosiť stále rovnaký obľúbený pár, pretože ich opotrebovanie časom znižuje oporu, protišmykovosť a tým aj bezpečnosť.

Ako si vybrať správnu veľkosť?

Topánky vyberajte najlepšie popoludní, keď je tvar chodidla po celom dni širší. Nazabúdajte si ich vyskúšať aj naloženým batohom na chrbte. Topánka, ktorá vám pohodlne sedí naľahko v obchode, môže uprostred kopcov s 15kg batohom na chrbte nepríjemne tlačiť.

Ak máte pri výbere možnosť, vyskúšajte si chôdzu po schodoch a v lepšom prípade aj chôdzu po naklonenej rovine. V mieste okolo prstov by mal byť dostatočný priestor, kam sa môže noha posunúť pri chôdzi s ťažkým batohom z kopca.

Čo znamená parameter drop

Informácie o výške "dropu" nájdete hlavne u bežeckých topánok. Ide o parameter, ktorý označuje rozdiel výšky tlmiacej vrstvy pod pätou a palcom. Stačí teda, keď si vezmete meter a odmeriate si celú výšku podrážky päty a odpočítate od nej výšku podrážky pod palcom. Všetci spoľahliví výrobcovia ale parameter rovno uvádzajú v špecifikácii pri všetkých topánkach.

Drop je pre milovníkov behu v teréne veľmi dôležitý, pretože čím nižšie číslo dostaneme, tým prirodzenejší získáte došľap cez špičku

Na behanie si preto vyberajte topánky s výškou dropu:

 • 0–4 mm, ak ste skúsení a rýchli běžci,
 • 5–9 mm, ak ste sa naučili dopadať cez špičku či stred chodidla,
 • alebo 10–12 mm, ak pri behu dopadáte na pätu alebo máte nadváhu.

TIP: Pojem drop nájdete aj pod označením offset, sklon alebo popisom: rozdiel medzi pätou a špičkou.

Kam s nimi? (účelovosť obuvi)

Predstavme si základné druhy obuvi, ktoré sa líšia konštrukciou aj využitím.

1. Vychádzková a rekreačná obuv

 • Okrem každodenného nosenia v bežnom živote je vychádzková obuv ideálna na nenáročnú chôdzu po meste. Očakáva sa od nej skôr pohodlnosť než odolnosť. Svoje využitie ale nájde aj na cestách, najmä ak vás skôr lákajú návštevy pamiatok ako zdolávanie horských vrcholkov. Zo všetkých druhov obuvi tiež najviac podlieha módnym trendom. Ak ste si vedomí výhod pešej chôdze, tak určite dobre viete, že je dôležité pravidelne striedať rôznu obuv. Voľnočasové topánky majú širokú paletu tvarov a dizajnov, čo je jedným z dôvodov, prečo nechýbajú v žiadnej skrinke na topánky.

Dámské nohy ve volnočasové obuvi a moře

Voľnočasová aj bežecká obuv je ľahká a vzdušná, čo oceníte najmä v letných horúčavách.

2. Bežecká a športová obuv

 • Bežecká obuv je dizajnovaná tak, aby tlmila dopady a tým pádom menej namáhala kĺby.

Obuv na behanie v prírode

Topánky na trailový beh sú konštruované tak, aby mali čo najvyššiu stabilitu a trakciu na nespevnenom povrchu. Použité membrány, napríklad Gore-Tex, zabraňujú premočeniu pri behaní v daždi a zároveň zaručujú vzdušnosť obuvi. Tiež vlastnosti medzipodošvy zaisťujú väčší komfort pri behu z kopcov. Podošva je potom špeciálne navrhnutá na tlmenie nárazov. Veľmi praktické sú aj reflexné prvky, ktorými sú často takéto topánky vybavené.

Obuv na behanie v zime

Samostatnou kapitolou sú bežecké topánky na zimu. Oproti letným bežeckým topánkam musia mať tie zimné topánky na behanie tvrdšiu podrážku vybavenú hrubšou vzorkou, ktorá je schopná zvládať veľké zmeny teplôt. Súčasne by topánky okrem vzdušnosti mali vynikať hlavne ľahkým zateplením nohy – ideálnou voľbou sú v tomto prípade topánky s Gore-Tex membránou, ktorá zaistí potrebný komfort.

Testovali sme Dropline GTX s podšívkou Gore-Tex pri rýchlej chôdzi a behu v teréne.

3. Treková obuv

 • Treková obuv je okrem vysokej mechanickej odolnosti špecifická hlavne tým, že kladie zvýšený dôraz na oporu členkov, potrebnú stabilitu a bezpečnosť v krkolomných terénoch. Protišmykový dezén vás taktiež podrží aj pri najnáročnejších aktivitách.

  Dôležitým aspektom pri výbere topánok je aj miera zaťaženia. Čím ťažši plecniak na chrbte budete niesť, tým robustnejšiu topánku potrebujete.

  Čo sa týka materiálu, konštrukcia trekových topánok je hotová alchýmia. Rôzne materiály majú rozdielne vlastnosti, preto vyžadujú aj rôzny druh starostlivosti. O najčastejšie používaných materiáloch sa dozviete v našom článku Gore-Tex alebo koža? 

-10%
Detská treková obuv
89,9 €80,91 €
Doručíme 24. 5. 2024 alebo do 30 minút na 2 predajniach
-10%
Pánska treková obuv
149,9 €134,91 €
Doručíme 24. 5. 2024 alebo do 30 minút na 1 predajni

 

Vysoká kožená outdoorová obuv značky Bennon

Výber správnej obuvi je kľúčový. Treková topánka s fixovaným členkom je navrhnutá do ťažších terénov.

Rozdelenie trekovej obuvi podľa kategórií

Bavorský výrobca obuvi znnačky Meindl prišiel s rozdelením do šiestich základných kategórií, ktoré nám zjednodušia výber trekovej obuvi podľa náročnosti terénu. 

 1. Kategória A:

  Topánky z kategórie A možno takmer nazvať vychádzkovou obuvou. Sú vhodné do tých najjednoduchších terénov a možno ich použiť napríklad na cestu do skál pred samotným lezením. Sú to mäkké topánky, ktoré neposkytujú toľko ochrany a sústredia sa skôr na pohodlie. Pri veľmi hrubom zaobchádzaní ale musíte počítať s tým, že sa dosť rýchlo zničia, potrhajú.

 2. Kategória A/B:

  Ľahká turistická obuv na pohodlné celodenné túry po spevnených aj nespevnených cestách. Štrkové cesty vás síce nezaskočia, ale na dlhé pochody vysoko do hôr to nie je to pravé. Nízke trekové topánky z tejto kategórie môžete použiť aj ako topánky na bežné nosenie. 

 3. Kategória B:

  Stredne ťažká treková obuv s fixovaným členkom je navrhnutá do ťažkých terénov, ktoré nezahŕňajú náročné výšľapy a nebezpečné úseky. Je vhodná na treky mimo turistických tratí. Na rozdiel od kategórie A je výrazne robustnejšia a pevnejšia. Ideálna na viacdňové túry, kde je ochrana členkov zásadná.

 4. Kategória B/C:

  Ťažšia treková obuv do vyšších nadmorských výšok, ktoré presahujú naše najvyššie hory. Topánky v tejto kategórii sú veľmi taktické a vhodné napríklad na ľahšie ferratové lezenie, alpské traverzy a náročnejšie výšľapy v skalách.

 5. Kategória C:

  Topánky na vyššiu turistiku okolo 3 000 metrov, kde nemôžete zľaviť z nárokov na priľnavosť a bezpečnosť. Konštrukcia týchto topánok ponúka balans medzi robustnosťou, pevnosťou aj vodoodolnosťou, ale zabúda na vzdušnosť, ktorá je pri dlhých trekoch nevyhnutná. Treba si však zvyknúť na vyššiu váhu topánky. Niektoré topánky z tejto kategórie sú už prispôsobené na chôdzu s mačkami.

 6. Kategória D:

  Býva často označovaná ako tzv. expedičná obuv. Túto obuv použijete až v najnáročnejších podmienkach, napríklad pri výšľape na hory od 4 000 metrov. Topánky sú pripravené na chôdzu v mačkách a vynikajú teplotným komfortom. 

-10%
Unisex treková obuv
99 €89,1 €
Doručíme 24. 5. 2024 alebo do 30 minút na 2 predajniach
-10%
Unisex treková obuv
85 €76,5 €
Nie je na sklade
-10%
Unisex treková obuv
99,9 €89,91 €
Doručíme 24. 5. 2024 alebo do 30 minút na 2 predajniach

4. Zimná obuv

 • Zimné topánky majú veľa spoločného s trekovými topánkami kategórie B a B/C. Na rozdiel od nich ale nemusia klásť taký dôraz na robustnejšiu štruktúru, čím možno ušetriť trochu na váhe. Ak vás teda nečakajú žiadne horské výšľapy, ale skôr zimné prechádzky krajinou alebo cestovanie po mestách, poobzerajte sa po bežnej zimnej obuvi.

5. Sandále a šľapky

 • V opačnom teplotnom spektre potom nájdeme sandále a šľapky či žabky. Ak sa vyvarujte typickému noseniu ponožiek v sandáloch, dajú sa takéto topánky pohodlne nosiť pri každodennom pohybe po meste aj v prírode. Trekové sandále sú ideálnou letnou náhradou vychádzkovej či ľahkej trekovej obuvi.

Ako s topánkami správne zaobchádzať?

Nové topánky by ste si nemali hneď brať na dlhý trek. Najprv treba nechať topánku prispôsobiť sa vášmu tvaru nohy. Taktiež by vás nemalo prekvapiť to, že jedna topánka môže sedieť lepšie ako druhá. Určitá asymetria chodidiel je v podstate normálny jav.

Nezabúdajte ani na správne šnurovanie. Na typické natiahnutie už zašnurovaných topánok zabudnite! Správne šnurovanie zaisťuje stabilitu a znižuje mechanické opotrebovanie aj vytiahnutie materiálu. Naopak kvôli príliš stiahnutým a tesným topánkam môže dochádzať k vzniku pľuzgierov a odrenín.

Ak na to zatiaľ nie ste zvyknutí, začnite používať obuvák! Naozaj! Vyhnete sa tak stlačeniu a deformácii zadnej časti topánky.

Dámská treková obuv u lesního potoka

Tereza testuje dámsku trekovú obuv Salewa Ultra train 3 na túre po zalesnených horách.

Správne ponožky sú kľúčom k pohodliu

Na náročnejšie pochody odporúčame zvoliť špeciálne trekové ponožky, ktoré sú oproti tým bežným vyššie a vystužené na namáhaných miestach, čo výrazne zvýši pohodlie. Ponožky z merino vlny zase umožňujú nohe dýchať a výrazne znižujú vlhkosť v topánke, čo vás vysoko v horách uchráni pred bolestivým zážitkom v podobe pľuzgierov.

-20%
10 €8 €
-20%
14 €11,2 €
-20%
18 €14,4 €
Doručíme 24. 5. 2024 alebo do 30 minút na 1 predajni

Starostlivosť o topánky predĺži ich životnosť

Starostlivosti o obuv sa podrobnejšie venujeme v našom článku Ako sa starať o obuv, v skratke ale prinášame pár základných rád:

 • Neperte topánky v práčke, ale vždy šetrne umývajte mokrou handrou.
 • Sušte pri izbovje teplote a zbytočne nevystavujte topánky priamemu slnku a intenzívnym zdrojom tepla.
 • Obuv z hladkej usne ošetrujte krémom bez tuku.
 • Obuv s membránou či z velúru ošetrujte impregnačným prostriedkom.

Nohy na ramená a hrá na túru!

Pevne veríme, že sme vám poskytli lepší rozhľad v jednotlivých kategóriách a tým aj uľahčili výber. Ak váz zaujímajú najrôznejšie informácie zo sveta outdoorového oblečenia a obuvi, čítajte náš blog.

Zdroj fotografií: Husky

Prečo nakupovať u husky

Nákup priamo
od výrobcu
Doprava nad 100 €
ZADARMO
Výhodné
klubové ceny
6 kamenných
predajní
Na vašom súkromí nám záleží

HUSKY SK, spol s.r.o. potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli lépe přizpůsobit webové stránky a usnadnit jejich používání. Kliknutím na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce "Informace o cookies".

máte
otázka?
CHCETE POMÔCŤ S VÝBEROM
Ozveme sa Vám v najbližšej možnej dobe
v pracovné dni 8: 30-16: 30.
Odpovieme Vám v najbližšej možnej dobe v pracovné dni 8:00-16:00.

Prihlásenie
do HUSKY klubu