Perte šetrne a ekologicky nielen športové oblečenie | HUSKY | e-shop výrobcu

Perte šetrne a ekologicky nielen športové oblečenie

Perte šetrne a ekologicky nielen športové oblečenie

Pranie s poloprázdnym bubnom, bežnými pracími prostriedkami a s vyššou teplotou nie je ekologické, šetrné k prírode ani k pokožke. Okrem toho stojí viac peňazí a ničí oblečenie. Prečítajte si článok, v ktorom sa dozviete, ako možno na praní ušetriť, ochrániť prírodu aj svoje zdravie pred toxínmi a predĺžiť životnosť vášmu nielen športovému oblečeniu. 

Prečo prať šetrne a ekologicky

Do práčok hádžeme denne chemikálie, ktoré nie sú biologicky odbúrateľné. Ropné deriváty, optické rozjasňovače, umelé parfumy a zmäkčovače vody. Tieto látky čističky vôd nerozložia a neodbúrajú biologickou cestou na častice, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode. Preto sa tu čiastočne kumulujú a negatívne ovplyvňujú vodné organizmy, rastliny a živočíchy a tak isto aj nás samotných.

Týchto látok úplne nezbavíme ani vypratú bielizeň. Pláchanie na tieto toxíny totiž nestačí. Takže ich z oblečenia prijímame 24 hodín denne cez kožu. A nikto z expertov a vedcov zatiaľ nepreskúmal, aké následky má dlhodobé hromadenie toxínov z pracích prostriedkov na naše telá. Čo už dnes vieme, je, že určite neprospievajú alergikom a astmatikom a ich problémy prehlbujú.

Preto je ekologické pranie nielen šetrnejším, ale aj zdravším variantom pre celú planétu. Ak periete bežne znečistenú bielizeň do 40 °C, šetríte energiu aj za ohrievanie vody.

6 benefitov, ktoré získate ekologickým praním

 • Nekontaminujete planétu a vôbec život toxickými látkami.
 • Ochránite zdravie sebe a svojej rodine.
 • Keď neperiete vždy len pár kúskov oblečenia, ušetríte za zbytočné pracie cykly.
 • Obmedzíte spotrebu elektrickej energie pri ohrievaní vody.
 • S ekologickými prostriedkami dosiahnete jemnú vôňu a dostatočnú mäkkosť aj bez aviváže.
 • Vďaka pravidelnému čisteniu práčky a použitiu octu namiesto aviváže sa vyhnete nákladným opravám.

Vyrobte si domáce pracie prostriedky

 • S ekologickým praním ušetríte aj peniaze, ktoré by ste vyhodili za vrecia plné komerčného prášku. Vyrobíte si ho doma jednoducho z kocky mydla a sódy na pranie. A koža a zdravie vašich najbližších zostanú nedotknuté.

Recept na prací prášok na farebnú aj bielu bielizeň

Na domáci eko prášok si pripravte :

 • 1 kilogram sódy na pranie (uhličitanu sodného),
 • 150 gramov mydla na pranie
 • a uzatvoriteľnú nádobu s minimálnym objemom 3 litre.

Najprv nastrúhajte pracie mydlo na jemno. V nádobe ho zmiešajte so sódou na pranie a máte hotovo. Na každý prací cyklus použite 2 lyžice tohto prostriedku, teda 30 gramov.

Recept na prací gél z mydla

Na domáci eko prací gél si pripravte:

 • 1 kocku mydla na pranie,
 • 300 gramov práškovej sódy na pranie
 • 10 litrov vody,
 • veľký hrniec na ohrievanie,
 • nádoby na gél, z ktorých sa vám bude dobre dávkovať,
 • a esenciálny olej podľa vašej preferencie (nie je nutný).

Mydlo nastrúhajte a opatrne rozmiešajte v litre vriacej vody, až kým sa úplne nerozpustí. Prisypte sódu a všetko dôkladne zamiešajte. Až bude zo zmesi jednoliata hmota, prilievajte za stáleho miešania zvyšok vody. Najlepšie vriacej. Roztok nechajte pomaly vychladnúť a ak chcete mať gél voňavý, pridajte do studenej zmesi esenciálny olej. Obľúbený je napríklad levanduľový, červený pomaranč, citrón alebo mäta. Gél nalejte do pripravených nádob a nechajte aspoň jeden deň odstáť. Na jedno pranie používajte 250 ml zmesi.

Domáci prostriedok si poradí aj s bielou alebo silne znečistenou bielizňou

Aby ste mali bielizeň perfektne bielu, pridajte do domáceho prášku 500 gramov prírodného bielidla (perkarbonátu sodného), ktoré je biologicky rozložiteľné, a 2 lyžice aktivátora (TAED), vďaka ktorému sa dostaví efekt bielenia aj pri praní pod 60 °C. Ak budete vyvárať, obídete sa aj bez neho.

Silne znečistenú bielizeň od kakaa, trávy alebo napríklad od krvi najprv namočte. Stačí vám vedro s teplou vodou a pár hoblín olivového (vegan) alebo žlčového mydla.

Namiesto aviváže odporúčame použiť biely ocot. Je lacný, vďaka klasickému pláchaniu nezanecháva typický octový oder a čistí vám práčku pri každom praní. Čo je výhodné v oblastiach, kde je veľmi tvrdá voda. A zanechá bielizeň prirodzene mäkkú a voňavú po pracom prostriedku.

Ak namiesto peňazí radšej šetríte čas, poobzerajte sa po ekologických pracích prostriedkoch v obchodoch. Sú vyrobené z mydla a prírodných surovín a firmy v ich prípade garantujú 100% biodegradabilitu. Neobsahujú teda ani syntetické vône, umelé farbivá či konzervanty.

Objem 1l
fľaša
19,9 €
Doručíme 4. 3. 2024 alebo dnes od 9.00 na 3 predajniach
Objem 532ml
fľaša
13 €
Doručíme 4. 3. 2024 alebo dnes od 9.00 na 3 predajniach

Rozumným praním šetríte peňaženku aj planétu

Aby ste docielili maximálnu udržateľnosť a šetrili aj materiály, spísali sme 12 základných odporúčaní. Dodržujte ich pri každom praní a zistíte do prinajmenšom na vašej peňaženke. Nepredražia sa vám energie a nové oblečenie budete kupovať len párkrát do roka.

1. Nakŕmte práčku do ¾. Preplnený bubon ale ani dvoje trenírky sa prať nevyplatí. V prvom prípade sa všetko dobre nevyperie a v druhom nevznikne potrebný efekt na odstránenie nečistôt. Okrem toho na ich vypratie spotrebujete aj 50 litrov vody.

2. Perte na teplotu 30 – 40 °C. Čím teplejší cyklus nastavíte, tým viac energie vám zožerie. Prepotené oblečenie stačí vyprať aj na 30 °C. Detské plienky či dámske hygienické pomôcky ale pokojne vyperte pri vyššej teplote. Baktérie, kvasinky a iné choroboplodné zárodky totiž umierajú od 60 °C vyššie. 

3. Zatočte so škvrnami hneď. Čas pridáva škvrnám na sile. Zasychajú a dostávajú sa hlboko do vlákna. Odolné škvrny preto namočte do vody s pracím mydlom. Fľaky od červeného vína posoľte a zelené od trávy preperte v ruke s octom.

4. Sušte hlavne na slniečku. Sušička vám síce ušetrí miesto v byte aj čas, ale nad jej prevádzkou zaplače vaša peňaženka. Ročná prevádzka sušičky v štvorčlennej rodine s energeticky nenáročným strojom stojí asi 120 Eur, lacnejšie prístroje vás výjdu aj na 260 Eur ročne. Slniečko a čerstvý vzduch tieto náklady odbúrajú.

5. Perte len vtedy, keď je to nutné. Červená repa na tričku alebo škvrna od trávy nepočká. Ale v zime, keď sa toľko nepotíme, si oblečte jedno tričko aj viackrát a doma ho len nechajte vymrznúť na balkóne, aby sa vyvetralo. A až sa nahromadí podobná bielizeň, vyperte ju.

6. Zlaďte si šatník. Podobné farby sa perú lepšie. Keď zjednotíte svoj štýl, vyhnete sa poloprázdnej práčke aj nežiaducemu zafarbeniu jednotlivých kúskov bielizne.

7. Kupujte materiály, ktoré nevyžadujú časté pranie. V civile je to najmä džínsovina a bavlna. Na treku oceníte hlavne merino vlnu. Tú môžete na horách pokojne nosiť aj týždeň a žiadny zápach neucítite. 

8. Zbavte sa aviváže. Aviváž paradoxne viac namáha vlákno tkaniny a obaľuje ho zjemňujúcimi látkami a parfumami, ktoré prehlbujú ekzémy a dokonca aj astmu. Okrem toho je toxická pre prírodu aj človeka. Ak chcete voňavú bielizeň, vystačíte si so základnými prípravkami na pranie a bielym octom namiesto aviváže, ktorý bielizeň ešte viac zmäkčí. Ak nechcete používať ani ocot, sušte bielizeň vonku, čerstvý vzduch sa o vôňu postará.

9. Nakupujte bez obalu. Prostriedky v bezobalových obchodoch bývajú lacnejšie. A keď s nimi nekupujete zbytočný plast alebo papier, chránite planétu.

10. Využite na pranie nočný prúd. Ak nebývate v paneláku s papierovými stenami, perte lacnejšie na nočný prúd. Nastavte si odložený štart a keď vstanete, bielizeň len zavesíte.

11. Nechajte si oblečenie z čistiarne doviezť, alebo si nebo si preň choďte pešo. Keď do čistiarní vyráža viac zákazníkov autami, vyprodukujú väčšiu uhlíkovú stopu za cestu na jedno vozidlo než auto z čistiarne.

12. Žehlite len, keď je treba. Keď periete, nechajte bielizeň vyžmýkať maximálne na 1000 otáčok, nebude také pokrčené a predĺžite mu životnosť. Po vypraní ho pretrepte a zaveste na ramienko, kde uschne a vyrovná sa. Keď ani to nepomôže, dajte uschnutú bielizeň na ramienku do kúpeľne, keď sa sprchujete. Para vám pomôže s vyrovnaním posledných nerovností.

 Prečítajte si aj to, ako bezpečne vyperiete páperovú bundu. >>

Neignorujte piktogramy od výrobcov

Lístky na oblečení hneď nestrihajte. Informácie na nich sa hodia kvôli nastaveniu ideálnej teploty prania a identifikácii materiálov, ktoré potom bezpečne spárujete. Iné teploty a pracie cykly sú vhodné na prírodné materiály, iné na umelé.

Jemné: podprsenky, nohavičky, trenírky či sťahovacia bielizeň

Jemnú bielizeň (napríklad podprsenky) perte v rukách. Ak na ručné pranie nemáte čas, dajte bielizeň na najjemnejší režim do práčky. Nemal by presiahnuť 30 °C a 800 otáčok pri žmýkaní. Sušičke sa vyhnite, ničí totiž pružnosť bielizne.

Podobne sa starajte o svoje pyžamo, nočné košele aj župany. Len dodržujte odporúčania výrobcov na štítkoch a nezabudnite bielizeň vytriediť podľa farby. Župany z mikrovlákna neperte na viac ako 30 °C, ani ich nesušte, poškodili by ste tým vlákna látky.

Športové oblečenie: funkčné materiály a merino

 • Pranie funkčného oblečenia z prírodných materiálov nepreháňajte. Po športe ho nechajte vyvetrať na čerstvom vzduchu a zápach behom pár hodín zmizne. Raz za čas merino prepláchnite. Že termoprádlo treba už vyprať zistíte podľa jeho zápachu aj po vyvetraní. Na oblečenie z merino vlny nepoužívajte aviváž a voľte vždy prací gél na merino bielizeň. A perte ho na menej stupňov podľa ceduľky, inak by sa vám vlna zrazila. &oblečenie potom nechajte usušiť voľne na vzduchu. 

Čo je to merino a prečo sa vyplatí ho nosiť, hľadajte v samostatnom článku na blogu. >>

Umelé materiály vyžadujú častejšie pranie. Po výdatnej fyzickej námahe ich nechajte uschnúť, vyvetrajte ich na čerstvom vzduchu a potom sa rozhodnite, či je nutné ich vyprať. Vo väčšine prípadov ich ale môžete dať rovno do práčky. Nezabudnite, že by ste ju mali dostatočne naplniť a použiť len vhodné pracie prostriedky.

9 tipov, ako bezpečne vyperiete funkčnú bielizeň

1. Čítajte pozorne ceduľky vrátane teploty prania a vhodných pracích prostriedkov.
2. Rozlišujte medzi pracími prostriedkami na umelé funkčné materiály, merino a materiály s membránou.
3. Zapnite zipsy a otočte bielizeň naruby. Na lícnej strane vám dlhšie vydržia reflexné prvky a neoderú sa ani zipsy.
4. Vyprázdnite vrecká, aby ste neoberali každý kúsok oblečenia od žmolkov zabudnutej papierovej vreckovky.
5. Bielizeň od bahna najprv preperte v ruke. Stačí teplá voda a prostriedok na funkčnú bielizeň. Po hodine namočenia vo vedre bielizeň preperte v rukách a až potom hoďte do práčky.
6. Vyberte prací program na športové oblečenie. Ak ho vaša práčka nemá, zvoľte ten na jemnú bielizeň, do 40 °C a maximálne na 800 otáčok.
7. Zaplňte práčku maximálne do ¾. Vďaka tomu sa bielizeň lepšie vyplácha.
8. Miešajte farby s výnimkou bielej. Z umelých materiálov na šport sa farba neprenáša. Len bielu funkčnú bielizeň by ste s čiernou nemali prať spoločne. Preto si bielizeň rozdeľte na biele a ostatné, ktoré môžete prať dohromady. 
9. Používajte pracie gély na šport. Pevné mydlá zanášajú otvory membrán a materiáloch sa držia. Neuspokojte sa s prípravkami zo supermarketov a radšej používajte špecializované športové obchody.

Športové oblečenie nikdy:

 • nesušte na slniečku, mohlo by vytiahnuť farby,
 • nesušte v sušičke, zničí sa, alebo zrazí,
 • nepoužívajte drevené štipce, ktoré by mohli farbiť,
 • a bielizeň nikdy nežehlite

Nechajte ju normálne zavesenú na sušiaku alebo okrúhlom ramienku. Vďaka tomu sa vám nevyťahá ani nepokrčí.

 

Zdroj fotografií: DepositphotosFlaticon, HUSKY

Prečo nakupovať u husky

Nákup priamo
od výrobcu
Doprava nad 100 €
ZADARMO
Výhodné
klubové ceny
6 kamenných
predajní
Na vašom súkromí nám záleží

HUSKY SK, spol s.r.o. potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli lépe přizpůsobit webové stránky a usnadnit jejich používání. Kliknutím na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce "Informace o cookies".

máte
otázka?
CHCETE POMÔCŤ S VÝBEROM
Ozveme sa Vám v najbližšej možnej dobe
v pracovné dni 8: 30-16: 30.
Odpovieme Vám v najbližšej možnej dobe v pracovné dni 8:00-16:00.

Prihlásenie
do HUSKY klubu