Cykloturistika: čo si zabaliť na bicykel
Nie každý výlet musí byť ďaleký a smerovať za hranice štátu. Čo tak nechať tento raz auto doma a vybrať si iný spôsob prepravy.
V jednom z predchádzajúcich článkov sme ti radili, ako sa zbaliť na cyklovýlet. Pri cestovaní po dvoch kolesách ale nemusíš vždy šliapať do pedálov. Ak si fanúšik rýchlych krások voňajúcich benzínom, budú nasledujúce riadky podľa tvojho gusta. V tomto článku sa totiž pozrieme na to, ako sa ideálne zbaliť, ak vyrážaš na dovolenku na motorke.
Tým, že volíš ako svoj cestovný prostriedok motorku, vydávaš sa napospas prírodným živlom. Vzdávaš sa istoty určitého komfortu a presne na to je vhodné myslieť aj pri balení a riešení nasledujúcuch otázok.
Spanie pod širákom, pod stanom v kempe či hotel? Cesta u nás, alebo poznávanie krás v zahraničí? Všetky tieto a ďalšie otázky sa musia vyriešiť pred samotným bližším plánovaním cesty, záleží na tom výber potrebnej výbavy aj ďalších detailov.
Pretože máš pred sebou cestu na motorke, máš obmedzené možnosti prepravy batožiny a tým pádom aj výbavy. Pred samotnou cestou je preto dobré pripraviť si zoznam vecí, bez ktorých sa neobídeš a vyradiť tie, ktoré dokážeš hravo oželieť.
Jasné, že sa budeš inak baliť na víkend do kempu a inak na 14 dní v zahraničí. Preto nie je od veci si vyjasniť odpoveď na túto otázku. V prípade zahraničia sa zamysli aj na miestnou klímou, ktorá môže tiež ovplyvniť tvoje ďalšie rozhodnutie a nutnú výbavu.
Nikto z nás pracujúcich smteľníkov nemá bezodný účet. Preto si pred cestou do zahraničia urob drobný prieskum svojich úspor a toho, koľko ťa čo v cieľovej destinácii bude stáť. Vyhneš sa tak nemilým prekvapeniam a prípadnému nútenému skráteniu dovolenky.
Bez ohľadu na čokoľvek vyššie zmienené je v prvom rade úplne zásadná bezpečná a funkčná motorka samotná!
V prvom rade nechaj svoju motorku pred cestou skontrolovať a nastaviť v servise. To platí pre krátke cesty po domovine, rovnako ako aj cesty do zahraničia.
Oprava či odtiahnutie z cudziny by mohlo nepríjemne narušiť minimálne tvoj časový harmonogram, v horšom prípade ukončiť tvoju cestu, či zruinovať bankový účet.
Skontroluj si, či máš všetko dôležité so sebou! A hlavne, či je všetko platné!
👉 Všetci vieme, že pre motorku je prioritou palivo.
👉 Bez potrebných dokladov sa ale bohužiaľ tiež ďaleko nedostaneš.
👉 Polícii kdekoľvek na svete len veľmi ťažko vysvetlíš, že zelená karta alebo technický preukaz ti naozaj ležia doma na stole, alebo že vodičský preukaz máš v druhej taške na doklady.
👉 Potrebné dokumenty si priprav dopredu, do jednej príručnej tašky.
👉 Pri ceste za hranice tam ešte doplň pas, cestovné poistenie a záložné valuty, aby každá prípadná kontrola prebehla hladko a tvoja cesta nebola ničím narušená.
Rovnako ako seba, musíš na cestovanie pripraviť aj svoju motorku, a preto by si pri balení nemal zabudnúť na:
Zabaľ si ale len to potrebné. Keď vieš, bez čoho sa nezaobídeš a čo tvojej motorce sedí, nemusíš ťahať všetko. Vďaka tomu ušetríš priestor na ostatnú výbavu.
Pokúsime sa tu vypichnúť to najpodstatnejšie, pretože tento okruh by vystačil na samostatný článok. Čo ovplyvňuje výber a balenie vecí:
Dnešné funkčné oblečenie ponúka takmer všetko potrebné v jednom, ako napríklad odnímateľnú termovložku, rôzne otvory na vetranie alebo nepremokavé membrány.
Keď sa chystáš na dobrodružstvo na sedadle motorky, správne oblečenie je základ – nielen kvôli pohodliu, ale hlavne kvôli bezpečnosti a ochrane pred počasím. V prípade motorkárskeho oblečenia je dôležitá
Najideálnejšou položkou je teda motorkárske nepromokavé oblečenie:
Funkčné oblečenie pre motorkárov od Husky ti poskytne presne to, čo na cestách oceníš najviac.
Motorkárske oblečenie od Husky je vyrobené z odolných materiálov, které chránia pred odreninami pri páde a zároveň je doplnené chráničmi na najexponovanejších miestach – ako sú ramená, lakte alebo kolená. Vďaka tomu si na cestách v bezpečí aj počas nečakaných situácií.
Dovolenka na motorke nie je len o slnku – priprav sa aj na vietor, dážď alebo chladnejšie dni. Motorkárske bundy a nohavice sú nepremokavé a vetruodolné, takže ťa nezaskočí ani zmena počasia v horách či večerní ochladenie. Špeciálne membrány zároveň umožnia odvod potu, takže zostaneš v suchu aj vnútri.
Ergonomický strih, stretchové panely a dômyselné vetranie robia z nášho motokompletu ideálneho spoločníka na dlhé jazdy. Oblečenie je navrhnuté tak, aby dobre sedelo v jazdnej pozícii a neobmedzovalo v pohybe na žiadnom teréne – či už prechádzaš alpskými serpentínami alebo po šotolinových cestách.
Vychytávky ako vodeodolné vrecká, vetracie zipsy, nastaviteľné manžety oceníš každý deň. Oblečenie je jednoducho ušité pre motorkárov, ktorí chcú mať všetko po ruke a pritom v suchu a pohodlí aj na dlhých trasách.
Pod motorkárske oblečenie je ideálna funkčná prvá vrstva na odvádzanie potu v teplom počasí. Tieto produkty sú už v podstate základom outdoorových aktivít alebo výkonostného športu.
Toto funkčné prádlo by malo byť tvojou prvou vrstvou oblečenia na tele. Môže ťa ochladzovať alebo naopak udržať v teple a odvádzať pot. Väčšina týchto produktov býva navyše vyrobená z antibakteriálnych a antialergických materiálov.
Základným pravidlom, aby táto bielizeň plnila svoju funkciu na 100 % je, aby ti perfektne sedelo a obopínalo telo, čím sa zaistí odvod potu a ventilácia.
Na reguláciu telesnej teploty a ochranu pred prehriatím si určite pribaľ funkčné tričká z materiálu Cooldry.
Motorky boli vždy o určitej voľnosti a slobode. Občas sa skrátka nechceš zveriť do rúk hotelom, ale chceš si cestu užiť so všetkým, čo prináša. Je tak viac než isté, že so sebou budeš potrebovať:
Mobilnú strechu nad hlavou v podobe stanu. Tu je ideálne hľadať v kategórii ultralight stany. Tieto stany vynikajú úspornejším vyhotovením, čo sa týka váhy aj veľkosti. Takýto ľahký stan si stále zachováva plnohodnotné vlastnosti, pri hmotnosti balenia od 1,6 po 3,5 kg - záleží na tvare a pre koľko osôb si stan vyberieš.
duralové tyčky
duralové tyčky
duralové prúty
Na cestovanie na motorke je vhodná kvalitná samonafukovacia karimatka s izolačnou vrstvou alebo ľahká nafukovacia karimatka. Čo sa týka spacieho vaku, vyber si ľahký syntetický spacák, ktorý ponúka úsporu miesta a širšiu možnosť využitia.
Bez jedla to nejde, takže ďalší v poradí je plynový varič, na ktorom si dokážeš pripraviť teplú plnohodnotnú stravu. Zabaľ si aj ešus, ktorý je univerzálnym pomocníkom, či už na prípravu kávy, čaju či jedla samotného. A tiež fľašu na pitie, pretože pitný režim je dôležitý vždy a všade, aj na motorke. Jasnačka, že nesmieme pri spaní na divoko zabudnúť na hygienickú výbavu.
Dnes je na trhu široká škála batožiny navrhnutej priamo na motocykle.
Ideálne je batožinu kombinovať, napr. s tankvakom na nádrž a uzamykateľnými kuframi či boxmi. Ale záleží samozrejme na tom, koľko toho budeš brať so sebou, podľa toho kam a na ako dlho sa chystáš vyraziť.
V dnešnej dobe pre väčšinu už neodmysliteľná súčasť výbavy. Pretože si každý chce zo svojich ciest uchovať čo najviac spomienok v digitálnej podobe alebo svoje zážitky zdieľať na sociálnych sieťach.
Je preto bežné, že so sebou budeš viezť:
Helma je úplný a samozrejmý základ, bez ktorého sa nemôžeš vydať nikam. Ak má aj handsfree, je to ešte lepšie. Ak potrebuješ počas cesty niečo telefonicky riešiť, nemusíš zbytočne zastavovať pri krajnici a riskovať, že ťa niekto nebude vidieť a zrazí ťa pri hľadaní telefónu. Všetko si takto v kľude vyriešiš.
Mali by byť taktiež súčasťou každého jazdca, ale bohužiaľ je stále mnoho motorkárov, ktorí práve toto považujú za zbytočné. My rozhodne odporúčame:
Túto výbavu rozhodne neignoruj!
Ak sa dáš do reči so skúsenými jazdcami, určite ti potvrdia, že pri kontakte s vozovkou tieto prvky často ochránia nielen zdravie, ale aj život.
Často sa bohužiaľ stáva, že motorkár nie je na ceste až tak dobre vidieť a iný šofér si ho nevšimne. Práve kvôli minimalizácii týchto nebezpečných prípadov je vhodná reflexná vesta alebo minimálne reflexné prvky.
Hoci sa to môže zdať ako banalita, ale na lieky sa zabúda pomerne často. Ak pravidelne lieky užívaš, alebo si alergik, urob si dopredu zásobu potrebných liekov. Ďalej je dobré bežnú výbavu lekárničky doplniť napr. čiernym uhlím, kvapkami do očí, ktoré sú pri jazde s otvorenou helmou v podstate nutnosťou.
Zámok s alarmom pri parkovaní v kempe či na verejnejšom mieste, kde sa pohybuje väčšie množstvo ľudí, minimalizuje možnosť odcudzenia motorky.
Stane sa ti nehoda a ty nevieš, kde sa práve nachádzaš? Pomôcť ti môže geolokátor, ktorý pomoc zavedie priamo na miesto, na ktorom sa nachádzaš.
Vyzerá to síce ako banalita, ale určite nie je na škodu, ak necestuješ sám, schovať si k spoločníkovi druhé kľúče od motorky. Môže sa stať, že pri spaní vonku niekam spadnú alebo sa jednoducho stratia a vďaka tomuto riešeniu tvoja dovolenka nemusí skončiť.
Zdroj fotografií: HUSKY, Ondřej Vlk
Na našom blogu sa tiež dozvieš:
Nie každý výlet musí byť ďaleký a smerovať za hranice štátu. Čo tak nechať tento raz auto doma a vybrať si iný spôsob prepravy. Kupolu alebo Áčko? Pre šiestich alebo pre troch? Dural alebo sklolaminát? Ponuka stanov predstavuje v dnešnej dobe široké Čo ak vám povieme, že exituje látka, ktorá v zime hreje, v lete chladí, zahreje vás aj mokrá, nekrčí sa, nezapácha, pôsobí
Cykloturistika: čo si zabaliť na bicykel
Ako si vybrať stan
Merino - zázrak z prírody
Viac fotografií: